Exkurze Brusel, Bruggy, Ostende a Lucemburk

Vlastimil MrázekAktuality ze školy

Skupina 43 žáků oboru Právo a veřejná správa (napříč všemi 4 ročníky) se ve dnech
24. 3. – 28. 3. 2024 vydala na exkurzi do Belgie a Lucemburska. Během pěti dnů se seznámili s institucemi Evropské unie, prozkoumali historická centra Brugg a Lucemburku a zažili atmosféru přístavního města Ostende.

Hlavním cílem exkurze byl Brusel, kde žáci navštívili Evropský parlament a prohlédli si Parlamentarium a informační centrum parlamentu. Prošli se také kolem budov Evropské komise a budovy Europa, která je hlavním sídlem Evropské rady a Rady EU. Nechyběla ani prohlídka Atomia, monumentální stavby symbolizující krystal železa zvětšený 165 miliardkrát.

Prohlídka historického centra Bruselu, která zahrnovala úchvatné památky jako Grand Place, gotickou radnici a Manneken Pis, se pro žáky stala fascinujícím a nezapomenutelným zážitkem. Obdivovali krásu historických budov, nasávali jedinečnou atmosféru starobylého města a s nadšením se dozvídali o bohaté historii Bruselu. Prohlídka tak pro ně představovala nejen poutavý výlet, ale také kulinářský zážitek, kdy měli možnost ochutnat vyhlášené belgické speciality. Křupavé hranolky, lahodné vafle a neodolatelná belgická čokoláda – to vše dotvořilo komplexní mozaiku zážitků a zanechalo v žácích trvalé vzpomínky na toto město.

Z Bruselu se žáci vydali do malebných Brugg, kde se procházeli po historických uličkách a plavili se na lodičkách po kanálech. Den zakončili v Ostende, přístavním městě na pobřeží. I přes nepřízeň počasí se někteří odvážlivci osmělili a vyzkoušeli si koupání v chladných vlnách Severního moře.

Další den je čekal přejezd do Lucemburku, hlavního města Lucemburska. Zde navštívili katedrálu Notre-Dame, kde je pohřben Jan Lucemburský, a měli možnost prohlédnout si sídlo Evropského soudního dvora a Evropského účetního dvora.

Exkurze do Belgie a Lucemburska byla pro žáky cennou zkušeností. Seznámili se s fungováním Evropské unie, poznali krásy historických center a zažili atmosféru dvou rozmanitých zemí.