4. ročník Dne zdraví

Michal BalašAktuality ze školy

Dne 18. 12. 2020 se konal na AHOL – Střední odborné škole v pořadí již 4. ročník Dne zdraví. Projektový den zaměřený na prevenci rizikového chování našich studentů se každoročně těší velké oblibě. Do akce jsou vždy aktivně zapojeni nejen odborníci a učitelé, ale i samotní žáci, kteří za podpory kantorů na soutěžním stanovišti prezentují své znalosti a dovednosti z oblasti zdravého životního stylu spolužákům z ostatních prvních ročníků.

V rámci dnešního Dne zdraví, realizovaného díky dotačnímu programu Moravskoslezského kraje na Podporu aktivit v oblasti prevence rizikových projevů chování u dětí a mládeže na školní rok 2020/2021, se letos naši prváci postupně zapojili do aktivit na šesti stanovištích.

Za externí odborníky se tentokrát workshopu zúčastnil Mgr. Lukáš Látal ze spolku Rizika internetu a komunikačních technologií se svým programem zaměřeným na dnes tolik aktuální hrozby a rizika virtuálního světa. Nejvíce ohlasů získal jeho příspěvek o sextingu.

Kromě již zmíněné problematiky kyberšikany se účastníci naučili poskytovat první pomoc a vyzkoušeli si pohybové aktivity zaměřené na posílení jemné motoriky a pozornosti, které se dají realizovat i nyní, v náročné době „covidové“ – curling a minibasketbal. Další atraktivní zastávkou pro studenty bylo stanoviště věnované prevenci deformit nohou s využitím podobaroskopu a tenzometrické plošiny. Jedno ze stanovišť bylo věnováno rizikům onemocnění špinavých rukou a nácviku správné hygieny s využitím UV lampy na kontrolu dezinfekce.

Kvůli současné epidemiologické situaci letos žáci museli vynechat přípravu fitness pokrmů a soutěžili ve znalostech z oblasti zdravého stravování ve formě připravených prezentací. Zlato si vybojovali žáci oboru Ekonomika v multimediální sféře s plným počtem bodů od poroty za skvěle zpracované téma „Jste to, co jíte“ v angličtině. O druhé místo se dělí obor Ortoticko-protetický technik s originálně prezentovaným příspěvkem v korejštině se studenty oboru Právo a soudnictví, kteří předvedli vynikající znalosti o zdravém stravování. Vítězné třídy potěšila odměna, kterou bylo zdravé mlsání.